Szomjazik a bőröm!
bettacica 2005.04.17. 16:15
Szomjazik a bőröm!
Roppant kellemetlen, ha húzódik, viszket, hámlik… Jelez, hogy szomjazik. És a szomjazó bőr száraz. Nem biztos, hogy elég, ha bekenjük, és az sem mindegy, hogy mivel.
Szomjazik a bőröm!
Roppant kellemetlen, ha húzódik, viszket, hámlik… Jelez, hogy szomjazik. És a szomjazó bőr száraz. Nem biztos, hogy elég, ha bekenjük, és az sem mindegy, hogy mivel.
Lehet meleg, lehet hideg, fújhat a szél, vagy süthet a nap, mind hat a bőrünkre. Pontosabban mind szárítja. Nem is beszélve arról, hogy néha naponta többször zuhanyozunk, vagy fürdünk a tengerben. És ilyenkor elkezd húzódni, majd viszket, hámlik, pikkelyesedik, és egyszer csak olyan durva lesz, mint a rinocérosz bőre. Ezt nyilván nem várjuk meg, elkezdünk kapkodni, keressük a világ legjobb kenceficéjét. Csakhogy a bőr addigra már kibillen az egyensúlyából, és csak nagy nehezen tudjuk helyrehozni a bajt. Természetesen jobb a megelőzés, vagyis a rendszeres odafigyelés, ápolás.
Bőrünk érintkezik közvetlenül a külvilággal, neki kell megküzdenie elsődlegesen a környezeti hatásokkal, nem csoda hát, ha érzékeny. Vízmegtartó mechanizmusa nagyban függ D-vitamin-készletünktől, ezt pedig elsősorban a fény hatására állítja elő szervezetünk. Ezért próbáljunk meg naponta legalább fél órát kint tölteni a szabad levegőn.
A másik fontos tényező a bőrben található faggyúmirigyek állapota. Míg a homlokunkon például 400–900 faggyúmirigy található négyzetcentiméterenként, addig a combunkon, könyökünkön, térdünkön mindössze 100–150. Tehát testünk sokkal inkább hajlamos a kiszáradásra, mint arcunk. Ehhez hozzájárulnak még a külső tényezők, amelyek közül a legfontosabb a víz! A zuhanyozáshoz, fürdéshez használt vizeink meglehetősen kemények, meszesek. Ráadásul a szappanokban és tusfürdőkben található anyagok nemcsak a piszkot oldják, hanem a bőr védőrétegében található védőzsiradékot is. Említsük meg a légkondicionálást is, amely kellemes, hiszen elviselhetővé teszi a hőmérsékletet, ugyanakkor a hirtelen hőmérsékletingadozás, a befújt száraz levegő erősen támadja a bőrt. A bőrápolás tehát nem különcség, nem elhanyagolható pipiskedés. Érdemes odafigyelni rá.
Milyen hidratálót válasszunk?
A fentiekből kiderül, hogy a bőr hidratálása igen fontos. A hidratálás víz juttatása a bőrbe, annak felső és alsó rétegébe. Emellett nélkülözhetetlen a táplálás is, mert a bőrnek szüksége van zsiradékra, valamint a megsérült védőréteg helyreállítása is lényeges. A bőr típusát mindenképpen figyelembe kell venni, és eszerint megválasztani, hogy a víz bejuttatása vagy a hámréteg táplálása-e az elsődleges cél, illetve mindkettő egyszerre és ugyanúgy fontos. Ha tisztában vagyunk bőrtípusunkkal, érdemes még néhány szempontot figyelembe vennünk a megfelelő testápoló kiválasztásakor: milyen az életmódunk, tél van-e vagy nyár, illetve nem mindegy az sem, hogy milyen állagú hidratálót kedvelünk. Sokunknak nyáron például elég egy könnyű tej, míg télen a vastagabb, tartalmasabb krémek ajánlottak. A döntésben mi most segítünk!
Spray-k
Sok vizet és kevés zsiradékot tartalmaznak, tehát elsősorban hidratálnak, de kevéssé táplálnak. A normál bőrtípusnak – ha az csak kevéssé vagy alkalmanként van kiszáradva – tökéletesen megfelel.
Tejek
A tejek emulziók, tehát olyan folyadékok keverékei, amelyek egymásban ugyan nem oldódnak, mégis látszólag homogén anyagot hoznak létre. Ebben az esetben olajos (zsíros) és vizes anyagokról van szó. Vagyis a tejek egyszerre tartalmaznak hidratáló vizet és tápláló zsiradékot a bőr számára. Arányuk minden terméknél más: vannak tápláló (zsírosabb) és hidratáló (vizesebb) tejek. Ezek a termékek a legnépszerűbbek, mivel majdnem minden bőrtípusra megtalálható a megfelelő arányú összetétel.
Krémek
Ugyanaz jellemző rájuk, mint a tejekre, csak állaguk zsírosabb, hiszen a bennük lévő zsiradék sokkal jelentősebb. Nagyon táplálóak, és elsősorban száraz bőrűeknek ajánlják.
Olajok
Egyre kevesebb testápoló olajat találunk az üzletek polcain, mivel nagyon zsírosak, nincs bennük víz. Tápláló hatásuk kiváló, de kellemetlen, zsíros érzést hagynak a bőrön. Ma már kaphatók száraz olajok is, amelyek azonnal felszívódnak, de kevésbé táplálóak.
|