Zsírosodó hajra
bettacica 2005.04.30. 19:38
Csalán: ez a legtöbbet használt kondicionáló, erősíti és fényessé teszi a megviselt hajat. Zsíros hajra különösen hasznos.
Rozmaring: stimuláló hatású, ezért serkenti a hajnövekedést. A haj korpásodását is csökkenti. A sötét színű hajat fényessé teszi, és nagyszerűen lehet használni az összecsomósodott haj kibogozásához.
Hej, haj!
Sziasztok! Ahogyan azt a címbõl is kitalálhattátok, ezúttal a hajat állítjuk vizsgálódásaink fókuszába. Igyekszem összefoglalni a legfontosabb általános tudnivalókat, eloszlatni a leggyakoribb tévhiteket. Kezdjük a haj legfontosabb jellemzõivel!
A haj a fejbõrben található tüszõkbõl nõ, amelyek a hajgyökeret foglalják magukban. A hajgyökeret a hajhagyma veszi körül, amely a haj szilárd vázát, a szálas szerkezetû keratint termeli. A hajhagyma a fejbõr része, saját vérellátással, míg maga a hajszál már élettelen anyag, amely sérülés után magától már nem képes regenerálódni. A hajhagymák száma születésünkkor már adott, azaz számuk nem nõ tovább, viszont életünk során egy hajhagyma kb. 10-12 szál hajat termel, melyek átlagos élettartama 7 év. A haj életének 3 periódusa van: növekedési, átmeneti és nyugalmi szakasz, amibõl a növekedési a leghosszabb (ekkor a haj havonta 1 cm-t is nõhet), bár átlagos esetben a haj 80-100 cm-nél nem növeszthetõ hosszabbra. A hajszál 3 rétegbõl áll: a hámrétegbõl, a hajkéregbõl és a hajbélbõl. A hajápolás szempontjából a hámréteg a legjelentõsebb, hiszen ez védi a hajszál belsejét. Éppen ezért vigyázni kell arra, hogy ne sértsük meg, ami különösen akkor fenyeget, ha a hajunk vizes. Közvetlenül a hajhagymák felett és a bõr alatt helyezkednek el a faggyúmirigyek, amelyek a termelt faggyúval védik a hajszálakat.
A legtöbb félreértés a mindennapi hajápolással kapcsolatos. Lássuk, mik ezek!
· Minél többször vágatod a hajad, annál erõsebb lesz. Nem igaz! A hajban ugyanis nincsenek idegek, semmi nem szállít infót arról, hogy most hajat vágattál. A vágás csupán a töredezett hajvégeket távolítja el, amitõl csak erõsebbnek tûnik a haj - igaz, rövidebb is lesz.
· A gyakori fésülés jót tesz. Nem minden esetben! A vizes hajat pl. jobb nem fésülni. A helyes fésülésnek azonban van haszna, mégpedig az, hogy segít eltávolítani a töredezett hajvégeket, és a száraz hajúaknál egyenletesen oszlatja el a hajon a faggyút, amitõl fényesebb lesz a hajuk. Fontos, hogy lehetõleg fa vagy csont fésût használjunk, mert az nem tölti fel a hajat, és kevésbé roncsol.
· Nem szabad naponta hajat mosni. Nem igaz! A hajat akkor kell mosni, ha beszennyezõdött. Ez egyénenként változó. Általában heti 2 alkalommal javasolt mosni, de bizonyos tényezõk indokolhatják a gyakoribb, akár napi mosást is. Ilyenkor azonban kímélõ sampont kell használnunk kétszeres hígításban!
Ha már itt tartunk, érdemes pár szót szólni a helyes hajmosásról is. Ennek lépései:
· A haj kifésülése.
· Alapos vizezés.
· Hajmosás hígított samponnal, minél rövidebb idõ alatt. A fejbõrt nem szabad dörzsölni, mert ez fokozza a haj zsírosodását, de az óvatos masszírozás jót tesz, mert erõsíti a vérkeringést. A sampont jól le kell öblíteni.
· Hajbalzsam alkalmazása (elegendõ egyszer egy héten).
·l Alapos öblítés, amely során használhatunk hajvizet is. Nagyanyáink nem hiába alkalmaztak almaecetes, vagy citromleves öblítést - a fejbõrnek és a hajnak jót tesz az enyhén savas közeg.
· A mûveletet a flakonos tanácsa ellenére nem kell megismételni, mert ettõl csak a sampon fogy jobban!
· Szárítás. Talán helyesebb lenne száradást írni, ugyanis a hajszárítóval óvatosan kell bánni. Jobb, ha néhány percre törölközõbe csavarjuk a hajunkat, majd hagyjuk száradni, ha ezzel nem kockáztatjuk a megfázást. Ha erre nincs idõnk a lehetõ legkíméletesebben kell szárítani. Azaz 10 cm-nél ne tartsuk közelebb a hajszárítót, és alacsony fokozatra állítsuk be!
Sampont házilag is készíthetünk, természetes alapanyagokból, amelyek nemcsak tisztítanak, de hatóanyaguktól függõen bizonyos panaszok kezelésére is alkalmasak.
Csalánsampon: korpásodás ellen kitûnõ, szabályozza a zsírosodást is. · 500 g csalántinktúra · 10 g hamuzsír · 750 ml desztillált víz · 50 g káliszappan
A desztillált vizet forraljuk el, és oldjuk fel benne a káliszappant, majd adjuk hozzá a hamuzsírt. Ezt az oldatot fõzzük 20-25 percig, míg a felére besûrûsödik. Lehûlés után keverjük hozzá a gyógynövénytinktúrát, ha nehezen elegyedne, állandó kavargatás mellett újra melegítsük fel. Tegyük jól záródó tégelybe, több alkalommal is felhasználható.
A kellékek a gyógynövény-szaküzeltekben, drogériákban beszerezhetõk. Ügyeljünk arra, hogy mindig ugyanazt a fajta gyógynövényt használjuk. A csalán helyett természetesen másféle gyógynövény is használható a haj típusának megfelelõen, az elkészítés receptje azonos.
· Zsálya - enyhe gyulladások ellen. A túlérzékeny vagy korpás haj kiváló ellenszere.
· Kamillavirág - zsírosodó hajra. A szõke hajat enyhén világosítja.
· Oroszlánszájvirág - Csökkenti a korpásodást, fiatalítja a hajat.
· Rózsavirág - Selymes fényt kap a haj, egészségesen tartja a hajszálakat és a fejbõrt.
· Búzavirág - Száraz, túlérzékeny fejbõrre, szürkülõ hajra.
A gyógynövényforrázatok is nagyon jó hatással vannak a hajra, javítják szerkezetét, serkentik a hajhagymák mûködését. Mosás után végezzük a forrázattal az öblítést, s utána hagyjuk magától megszáradni. Az enyhén savas hatású öblítõk jól eltávolítják a szappan- és mészmaradványokat.
Ezeket mi is elkészíthetjük; 1/3 csészényi növényt öntsünk le negyed liter forrásban levõ vízzel, és hagyjuk állni 15 percig, majd szûrjük le. A langyosra hûtött fõzettel öblítsük le a hajunkat a hajmosás végén.
Hajra valók:
· Kamilla: világosítja és fényessé teszi a természetes szõke hajat.
· Ginzeng: pótolja a száraz haj elvesztett nedvességét, a hajat rugalmassá és fényessé teszi.
· Levendula: frissítõ illata mellet selymessé és ragyogóvá teszi a hajat.
· Citromfû: kondicionálja a hajat, puhává és csillogóvá teszi.
· Csalán: ez a legtöbbet használt kondicionáló, erõsíti és fényessé teszi a megviselt hajat. Zsíros hajra különösen hasznos.
· Rozmaring: stimuláló hatású, ezért serkenti a hajnövekedést. A haj korpásodását is csökkenti. A sötét színû hajat fényessé teszi, és nagyszerûen lehet használni az összecsomósodott haj kibogozásához.
· Zsálya: õsz hajszálak eltüntetésére használták.
· Cickafarkkóró: a görögök nagyra becsülték. Fõzete könnyen kezelhetõvé teszi a hajat.
Végül a borsmenta hajvíz minden hajtípusra ajánlható. Megnyugtatja, tisztítja a viszketõ fejbõrt, serkenti a vérkeringést. Hozzávalói: · 1 csésze gyümölcsecet · 2 csésze víz · 1 marék szárított borsmenta
A hozzávalókat összeöntjük, lassú tûzön kb. 10 percig fõzzük, majd leszûrjük. Hajmosás után dörzsöljük be a még nedves fejbõrbe, nem kell kiöblíteni.
Az is segít, ha kedvenc hajbalzsamunkat a következõ természetes olajokkal, esszenciákkal „javítjuk fel”:
· zsíros hajra: 10 csepp teafaolaj
· száraz hajra: 10 csepp E-vitamin, levendula, jojoba vagy kenderolaj
· töredezett hajvégre: 10 csepp bojtorján olaj
· szõke hajra: 10 csepp kamilla vagy citrom esszencia
· barnás hajra: 10 csepp rozmaring vagy rózsafa esszencia
· vöröses hajra: 10 csepp narancsolaj
A frizura készítése során is minél kevesebbet maceráljuk a hajat, annál jobb. Bár ma már kevesebb a veszélye a hajformázó szerek használatának, lehetõleg kerüljük el õket, de mindenképpen a kímélõbb módszert válasszuk! (hajfestés helyett színezés, dauer helyett csavarók... stb.)
Fontos még néhány szót ejteni a hajhullásról. Napi átlag 100 haj kihullása természetes, fõleg tavasszal, amikor amúgy is „vedlünk”. A túlzott hajhullás azonban több betegségnek is tünete lehet. Jelezhet gyulladást, mérgezést is, ezért tanácsos mielõbb orvoshoz fordulni.
|